Fox Electronics FXO-HC735R-150.55
FXO-HC735R-150.55 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-150.55
Brief Description
OSC XO 150.55MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-150.55.pdf
Availability of FXO-HC735R-150.55
QUANTITY
FXO-HC735R-150.55 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-150.55
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-150.55
TypeXO (Standard)
Frequency150.55MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-150.55
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735R-150.55 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-150.55 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-150.55
CONN FERRULE STEPPED DB37/50 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO TB PNP 18M METAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 800MA 721 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf