Fox Electronics FXO-HC735R-28.6363
FXO-HC735R-28.6363 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-28.6363
Brief Description
OSC XO 28.6363MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-28.6363.pdf
Availability of FXO-HC735R-28.6363
QUANTITY
FXO-HC735R-28.6363 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-28.6363
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-28.6363
TypeXO (Standard)
Frequency28.6363MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-28.6363
Related LinksFXO-HC735, FXO-HC735R-28.6363 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-28.6363 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-28.6363
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A 16TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MICRO 37 M 48 " YEL K HDW datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(COAX) SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf