Fox Electronics FXO-HC735R-41.666
FXO-HC735R-41.666 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-41.666
Brief Description
OSC XO 41.666MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-41.666.pdf
Availability of FXO-HC735R-41.666
QUANTITY
FXO-HC735R-41.666 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-41.666
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-41.666
TypeXO (Standard)
Frequency41.666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-41.666
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735R-41.666 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-41.666 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-41.666
BOX ABS GRAY 5.91"L X 3.16"W datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A 36TQFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1MM STR W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.80" CCRLD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
INVERTER 12V EL WIRE/TAPE datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL ELEMENT FUSE CLAS datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT PLUG datasheet.pdf
AB 6C 4#16, 2#12 SKT PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 330PF 100V 5% RADIAL datasheet.pdf