Fox Electronics FXO-HC735R-75
FXO-HC735R-75 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-75
Brief Description
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-75.pdf
Availability of FXO-HC735R-75
QUANTITY
FXO-HC735R-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-75
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-75
TypeXO (Standard)
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-75
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735R-75 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-75 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-75
RES SMD 953K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LIGHT PIPE TRI LEVEL datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL LP XSON6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
COAX TOOL KITINCLUDES CTF-200 datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3468ES5 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf