Fox Electronics FXO-HC736-155.52
FXO-HC736-155.52 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-155.52
Brief Description
OSC XO 155.52MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-155.52.pdf
Availability of FXO-HC736-155.52
QUANTITY
FXO-HC736-155.52 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-155.52
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-155.52
TypeXO (Standard)
Frequency155.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-155.52
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC736-155.52 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-155.52 Details Description
Related parts for FXO-HC736-155.52
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 8BIT PAR 1MSPS 20SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 484UBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDTX2 15A 125V datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 5MM datasheet.pdf
WISAUDIO SDK (EC19D01) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf