Fox Electronics FXO-HC736-222.741
FXO-HC736-222.741 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-222.741
Brief Description
OSC XO 222.741MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-222.741.pdf
Availability of FXO-HC736-222.741
QUANTITY
FXO-HC736-222.741 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-222.741
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-222.741
TypeXO (Standard)
Frequency222.741MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)60mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-222.741
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC736-222.741 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-222.741 Details Description
Related parts for FXO-HC736-222.741
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SW DUAL CMOS SPST N/C 8-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 4POS IDC datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 660VAC RAND DC IN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
GT12 MOUNTING BRACKETS 5 SETS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf