Fox Electronics FXO-HC736-33.968
FXO-HC736-33.968 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-33.968
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 33.968MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-33.968.pdf
Availability of FXO-HC736-33.968
QUANTITY
FXO-HC736-33.968 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-33.968
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-33.968
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency33.968MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-33.968
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC736-33.968 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-33.968 Details Description
Related parts for FXO-HC736-33.968
SWITCH DIP 8POS EXTEND ACT 30V datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 11A TO-247AC datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 240KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES 13 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Z-PACK HS3 HDR ASSY 30 POS datasheet.pdf