Fox Electronics FXO-HC736-37.056
FXO-HC736-37.056 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-37.056
Brief Description
OSC XO 37.056MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-37.056.pdf
Availability of FXO-HC736-37.056
QUANTITY
FXO-HC736-37.056 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-37.056
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-37.056
TypeXO (Standard)
Frequency37.056MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-37.056
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC736-37.056 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-37.056 Details Description
Related parts for FXO-HC736-37.056
LED DOME 5V 635NM HER DFF RA AXL datasheet.pdf
CONN HDI PLUG 120POS 4ROW VERT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 12POS PCB datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 BRASS 1-1/2" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC TXRX CAN VIO 8DFN datasheet.pdf
RES 898K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf