Fox Electronics FXO-HC736-66
FXO-HC736-66 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-66
Brief Description
OSC XO 66.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-66.pdf
Availability of FXO-HC736-66
QUANTITY
FXO-HC736-66 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-66
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-66
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-66
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736-66 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-66 Details Description
Related parts for FXO-HC736-66
RES SMD 169K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE 4KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf