Fox Electronics FXO-HC736-68.75
FXO-HC736-68.75 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-68.75
Brief Description
OSCILLATOR XO 68.75MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-68.75.pdf
Availability of FXO-HC736-68.75
QUANTITY
FXO-HC736-68.75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-68.75
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-68.75
TypeXO (Standard)
Frequency68.75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-68.75
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC736-68.75 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-68.75 Details Description
Related parts for FXO-HC736-68.75
MOSFET P-CH 60V 20A TO-220FL datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
5 SECTION MARKER LABELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 8UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
TOOLSTICK FOR SI7005 datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf