Fox Electronics FXO-HC736R-1.544
FXO-HC736R-1.544 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-1.544
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.544MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-1.544.pdf
Availability of FXO-HC736R-1.544
QUANTITY
FXO-HC736R-1.544 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-1.544
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-1.544
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1.544MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-1.544
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC736R-1.544 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-1.544 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-1.544
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.4A SSOT3 datasheet.pdf
CONN GENDER CHANGER 5P-5P F-M datasheet.pdf
IC REGISTR PAR-LOAD 8BIT 16SO datasheet.pdf
IC 8INPUT NOR/OR GATE 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf