Fox Electronics FXO-HC736R-15
FXO-HC736R-15 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-15
Brief Description
OSC XO 15.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-15.pdf
Availability of FXO-HC736R-15
QUANTITY
FXO-HC736R-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-15
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-15
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency15MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-15
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736R-15 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-15 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-15
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 6W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN MALE 6POS CONTACT INSERT datasheet.pdf