Fox Electronics FXO-HC736R-150
FXO-HC736R-150 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-150
Brief Description
OSC XO 150.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-150.pdf
Availability of FXO-HC736R-150
QUANTITY
FXO-HC736R-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-150
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-150
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Tape (CT)
TypeXO (Standard)
Frequency150MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-150
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC736R-150 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-150 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-150
TRIMMER 1M OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
I2 DIE OF 190320230 FIQD datasheet.pdf
CONN MCX CONN RT ANGLE FOR RG58 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf