Fox Electronics FXO-HC736R-49.0908
FXO-HC736R-49.0908 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-49.0908
Brief Description
OSC XO 49.0908MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-49.0908.pdf
Availability of FXO-HC736R-49.0908
QUANTITY
FXO-HC736R-49.0908 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-49.0908
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-49.0908
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingDigi-Reel®
TypeXO (Standard)
Frequency49.0908MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-49.0908
Related LinksFXO-HC736, FXO-HC736R-49.0908 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-49.0908 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-49.0908
CONN HEADER .100" 7POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC COMP QUAD 700PS RSPECL 32-LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.02A 15V datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf