Fox Electronics FXO-HC736R-90
FXO-HC736R-90 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-90
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 90.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-90.pdf
Availability of FXO-HC736R-90
QUANTITY
FXO-HC736R-90 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-90
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency90MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-90
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736R-90 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-90 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-90
IC D/A CONV 12BIT VOLT OUT 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 169KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 3PRT CABLE TXRX/ARBIT 80HTQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 6WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HEAD FOCUS REF FDA datasheet.pdf
YOKE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf