Fox Electronics FXO-HC738-25.000938
FXO-HC738-25.000938 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-25.000938
Brief Description
OSC XO 25.000938MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-25.000938.pdf
Availability of FXO-HC738-25.000938
QUANTITY
FXO-HC738-25.000938 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-25.000938
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-25.000938
TypeXO (Standard)
Frequency25.000938MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-25.000938
Related LinksFXO-HC738, FXO-HC738-25.000938 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-25.000938 Details Description
Related parts for FXO-HC738-25.000938
FIXED IND 25UH 5.5A 14 MOHM TH datasheet.pdf
POT 250 OHM 2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MCU ARM7 32BIT 256K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 250VAC AXIAL datasheet.pdf