Fox Electronics FXO-HC738-42.8
FXO-HC738-42.8 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-42.8
Brief Description
OSCILLATOR XO 42.8MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-42.8.pdf
Availability of FXO-HC738-42.8
QUANTITY
FXO-HC738-42.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-42.8
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-42.8
TypeXO (Standard)
Frequency42.8MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-42.8
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC738-42.8 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-42.8 Details Description
Related parts for FXO-HC738-42.8
VOICE BAND AUDIO PROC 80-BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
GRF4 APPLIANCE INLET FILTER 15A datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 180MA 3.1 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 440MA 230 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
68UF 200V 12,5X25 datasheet.pdf