Fox Electronics FXO-HC738-5.325
FXO-HC738-5.325 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-5.325
Brief Description
OSCILLATOR XO 5.325MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-5.325.pdf
Availability of FXO-HC738-5.325
QUANTITY
FXO-HC738-5.325 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-5.325
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-5.325
TypeXO (Standard)
Frequency5.325MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-5.325
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC738-5.325 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-5.325 Details Description
Related parts for FXO-HC738-5.325
FIXED IND 18UH 250MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75K OHM 1206 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1100MHZ 0805 datasheet.pdf
LED IND 1.8MM RA 660NM RED DIFF datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT363 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
680 PROGRAM HEADERS/COVERS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
AM6002626 SPRING datasheet.pdf
IC SENSOR PROG INTERFACE 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf