Fox Electronics FXO-HC738-62.208
FXO-HC738-62.208 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-62.208
Brief Description
OSC XO 62.208MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-62.208.pdf
Availability of FXO-HC738-62.208
QUANTITY
FXO-HC738-62.208 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-62.208
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-62.208
TypeXO (Standard)
Frequency62.208MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-62.208
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC738-62.208 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-62.208 Details Description
Related parts for FXO-HC738-62.208
TVS DIODE 300VWM 482VC AXIAL datasheet.pdf
REG 5.0V 3A ADJ ON/OFF SMD 12SIP datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 8A 41 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 5V DIP SGL datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT VPOL OMNIDIR 5DBI N-MALE datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf