Fox Electronics FXO-LC520-100
FXO-LC520-100 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC520-100
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC520-100.pdf
Availability of FXO-LC520-100
QUANTITY
FXO-LC520-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC520-100
Internal Part NumberEIS-FXO-LC520-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC52
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)34mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC520-100
Related LinksFXO-LC, FXO-LC520-100 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC520-100 Details Description
Related parts for FXO-LC520-100
RES 820 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X9 10NS 32-PLCC datasheet.pdf
IC CLK MULT SPRD SPECTRUM 20QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
44 WAY VERT SMT ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 35 V datasheet.pdf