Fox Electronics FXO-LC530-1.163
FXO-LC530-1.163 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC530-1.163
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.163MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC530-1.163.pdf
Availability of FXO-LC530-1.163
QUANTITY
FXO-LC530-1.163 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC530-1.163
Internal Part NumberEIS-FXO-LC530-1.163
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1.163MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC530-1.163
Related LinksFXO-LC5, FXO-LC530-1.163 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC530-1.163 Details Description
Related parts for FXO-LC530-1.163
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 8DFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 220W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
ENCODER DIGITAL CONT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.3W DO41 datasheet.pdf