Fox Electronics FXO-LC530-50.625
FXO-LC530-50.625 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC530-50.625
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 50.625MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC530-50.625.pdf
Availability of FXO-LC530-50.625
QUANTITY
FXO-LC530-50.625 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC530-50.625
Internal Part NumberEIS-FXO-LC530-50.625
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency50.625MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC530-50.625
Related LinksFXO-LC53, FXO-LC530-50.625 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC530-50.625 Details Description
Related parts for FXO-LC530-50.625
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 6.4A 26 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 72UF 330V QC TERM datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.66 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf