Fox Electronics FXO-LC535-266
FXO-LC535-266 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC535-266
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 266.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC535-266.pdf
Availability of FXO-LC535-266
QUANTITY
FXO-LC535-266 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC535-266
Internal Part NumberEIS-FXO-LC535-266
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency266MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC535-266
Related LinksFXO-LC, FXO-LC535-266 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC535-266 Details Description
Related parts for FXO-LC535-266
RES SMD 330K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
68648-6-SHIELDED HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE ZCASE MEGA 32V 80A 1-PC CAR datasheet.pdf