Fox Electronics FXO-LC536R-160
FXO-LC536R-160 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC536R-160
Brief Description
OSC XO 160.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC536R-160.pdf
Availability of FXO-LC536R-160
QUANTITY
FXO-LC536R-160 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC536R-160
Internal Part NumberEIS-FXO-LC536R-160
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency160MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC536R-160
Related LinksFXO-LC5, FXO-LC536R-160 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC536R-160 Details Description
Related parts for FXO-LC536R-160
CONN PC PIN CIRC .062DIA TINLEAD datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS BOX MT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
INDUCOM CRIMP FERRULE 95-105MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP D, AFS 2, T datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf