Fox Electronics FXO-LC536R-275
FXO-LC536R-275 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC536R-275
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 275.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC536R-275.pdf
Availability of FXO-LC536R-275
QUANTITY
FXO-LC536R-275 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC536R-275
Internal Part NumberEIS-FXO-LC536R-275
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency275MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC536R-275
Related LinksFXO-LC5, FXO-LC536R-275 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC536R-275 Details Description
Related parts for FXO-LC536R-275
CONN PLUG FMAL PLAS 3PIN SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSEHOLDER CAP 5X20MM datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" SGL 640NM RED datasheet.pdf