Fox Electronics FXO-LC736-167.328
FXO-LC736-167.328 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC736-167.328
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 167.328MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC736-167.328.pdf
Availability of FXO-LC736-167.328
QUANTITY
FXO-LC736-167.328 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC736-167.328
Internal Part NumberEIS-FXO-LC736-167.328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency167.328MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC736-167.328
Related LinksFXO-LC73, FXO-LC736-167.328 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC736-167.328 Details Description
Related parts for FXO-LC736-167.328
CAP ALUM 10000UF 25V SCREW datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 14P+32S datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCS2525 SAFETY CONTACT 1120 MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 16V T/H datasheet.pdf