Fox Electronics FXO-LC736-40
FXO-LC736-40 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC736-40
Brief Description
OSCILLATOR XO 40.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC736-40.pdf
Availability of FXO-LC736-40
QUANTITY
FXO-LC736-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC736-40
Internal Part NumberEIS-FXO-LC736-40
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC736-40
Related LinksFXO-LC, FXO-LC736-40 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC736-40 Details Description
Related parts for FXO-LC736-40
IC CLK BUFFER 1:5 66MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC PLD 10MC 25NS 28PLCC datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 350MA 470 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRIMP TOOL KIT FOR HARLEY DAVIDS datasheet.pdf
MOD RF ANT SPIRIT1 868MHZ EU 16P datasheet.pdf