Fox Electronics FXO-LC736R-44
FXO-LC736R-44 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC736R-44
Brief Description
OSCILLATOR XO 44.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC736R-44.pdf
Availability of FXO-LC736R-44
QUANTITY
FXO-LC736R-44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC736R-44
Internal Part NumberEIS-FXO-LC736R-44
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC736R-44
Related LinksFXO-LC, FXO-LC736R-44 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC736R-44 Details Description
Related parts for FXO-LC736R-44
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 4DSBGA datasheet.pdf
RES 83.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 252 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
SGE88-2-0700-3000C datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf