Fox Electronics FXO-LC738-166.67
FXO-LC738-166.67 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC738-166.67
Brief Description
OSCILLATOR XO 166.67MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC738-166.67.pdf
Availability of FXO-LC738-166.67
QUANTITY
FXO-LC738-166.67 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC738-166.67
Internal Part NumberEIS-FXO-LC738-166.67
TypeXO (Standard)
Frequency166.67MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC738-166.67
Related LinksFXO-LC73, FXO-LC738-166.67 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC738-166.67 Details Description
Related parts for FXO-LC738-166.67
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.2V 8SOIC datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V TO-254AA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FILTER EMI 120PF 10% 100VDC 6A R datasheet.pdf