Fox Electronics FXO-LC738-176.5167
FXO-LC738-176.5167 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC738-176.5167
Brief Description
OSC XO 176.5167MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC738-176.5167.pdf
Availability of FXO-LC738-176.5167
QUANTITY
FXO-LC738-176.5167 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC738-176.5167
Internal Part NumberEIS-FXO-LC738-176.5167
TypeXO (Standard)
Frequency176.5167MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC738-176.5167
Related LinksFXO-LC738, FXO-LC738-176.5167 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC738-176.5167 Details Description
Related parts for FXO-LC738-176.5167
CONN EDGECARD 110POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT INV 56SSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B22, AFS 1, datasheet.pdf
TIP NARROW SCREWDRIVER 1/16" 70 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf