Fox Electronics FXO-LC738-300
FXO-LC738-300 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC738-300
Brief Description
OSC XO 300.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC738-300.pdf
Availability of FXO-LC738-300
QUANTITY
FXO-LC738-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC738-300
Internal Part NumberEIS-FXO-LC738-300
TypeXO (Standard)
Frequency300MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC738-300
Related LinksFXO-LC, FXO-LC738-300 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC738-300 Details Description
Related parts for FXO-LC738-300
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 2012 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.66A SC70-6 datasheet.pdf
DIE SOLIS 69082 250-300 MCM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 820 OHM 9SIP datasheet.pdf