Fox Electronics FXO-LC738-622.08
FXO-LC738-622.08 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC738-622.08
Brief Description
OSCILLATOR XO 622.08MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC738-622.08.pdf
Availability of FXO-LC738-622.08
QUANTITY
FXO-LC738-622.08 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC738-622.08
Internal Part NumberEIS-FXO-LC738-622.08
TypeXO (Standard)
Frequency622.08MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC738-622.08
Related LinksFXO-LC73, FXO-LC738-622.08 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC738-622.08 Details Description
Related parts for FXO-LC738-622.08
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V datasheet.pdf
BIT HEX 2.5MM 1.97" datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
EARTH CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf