Fox Electronics FXO-PC535R-212.5
FXO-PC535R-212.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC535R-212.5
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC535R-212.5.pdf
Availability of FXO-PC535R-212.5
QUANTITY
FXO-PC535R-212.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC535R-212.5
Internal Part NumberEIS-FXO-PC535R-212.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency212.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC535R-212.5
Related LinksFXO-PC53, FXO-PC535R-212.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC535R-212.5 Details Description
Related parts for FXO-PC535R-212.5
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS485 40MBPS 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 10 IN 12 OUT 24V datasheet.pdf