Fox Electronics FXO-PC536R-850
FXO-PC536R-850 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC536R-850
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 850.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC536R-850.pdf
Availability of FXO-PC536R-850
QUANTITY
FXO-PC536R-850 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC536R-850
Internal Part NumberEIS-FXO-PC536R-850
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency850MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC536R-850
Related LinksFXO-PC5, FXO-PC536R-850 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC536R-850 Details Description
Related parts for FXO-PC536R-850
RES SMD 205 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CURRENT SOURCE 1% 8DFN datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
BOARD EVAL AD9434 500MSPS ADC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 20ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf