Fox Electronics FXO-PC730-1100
FXO-PC730-1100 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC730-1100
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.1GHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC730-1100.pdf
Availability of FXO-PC730-1100
QUANTITY
FXO-PC730-1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC730-1100
Internal Part NumberEIS-FXO-PC730-1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1.1GHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC730-1100
Related LinksFXO-PC7, FXO-PC730-1100 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC730-1100 Details Description
Related parts for FXO-PC730-1100
EDGECARD 112PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 56A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf