Fox Electronics FXO-PC730-267
FXO-PC730-267 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC730-267
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 267.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC730-267.pdf
Availability of FXO-PC730-267
QUANTITY
FXO-PC730-267 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC730-267
Internal Part NumberEIS-FXO-PC730-267
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency267MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC730-267
Related LinksFXO-PC, FXO-PC730-267 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC730-267 Details Description
Related parts for FXO-PC730-267
SCR DBL LOSCR 1200V 170A MAGNPAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 28V 85A D2PAK datasheet.pdf
FUSE RESET 1.10A 6V 1812 SMD datasheet.pdf
IC SUPRVSR 5K PULLUP 3.15V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FLANGED END PANELS 2/PACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf