Fox Electronics FXO-PC735R-666
FXO-PC735R-666 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC735R-666
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 666.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC735R-666.pdf
Availability of FXO-PC735R-666
QUANTITY
FXO-PC735R-666 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC735R-666
Internal Part NumberEIS-FXO-PC735R-666
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC735R-666
Related LinksFXO-PC7, FXO-PC735R-666 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC735R-666 Details Description
Related parts for FXO-PC735R-666
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 300NS 8VSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD CMOS 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
8 POS AMPSEAL VER HDR ASSY datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf