Fox Electronics FXO-PC736-161.1328
FXO-PC736-161.1328 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC736-161.1328
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 161.1328MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC736-161.1328.pdf
Availability of FXO-PC736-161.1328
QUANTITY
FXO-PC736-161.1328 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC736-161.1328
Internal Part NumberEIS-FXO-PC736-161.1328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency161.1328MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC736-161.1328
Related LinksFXO-PC736, FXO-PC736-161.1328 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC736-161.1328 Details Description
Related parts for FXO-PC736-161.1328
CABLE EXTEN SER/PAR INTERFACE datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPS713XX datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 25A datasheet.pdf
IC VIDEO CLK SYNTHESIZER 16-SOIC datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 6PCK 50/125 ORANGE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.180" datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 320MA 1.11 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS BOX MNT PIN datasheet.pdf