Fox Electronics FXO-PC736R-155.52
FXO-PC736R-155.52 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC736R-155.52
Brief Description
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC736R-155.52.pdf
Availability of FXO-PC736R-155.52
QUANTITY
FXO-PC736R-155.52 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC736R-155.52
Internal Part NumberEIS-FXO-PC736R-155.52
TypeXO (Standard)
Frequency155.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC736R-155.52
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC736R-155.52 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC736R-155.52 Details Description
Related parts for FXO-PC736R-155.52
RES SMD 34 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-20 AWG SLVR CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ANT HELICAL ISM 169MHZ datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf