Fox Electronics FXO-PC736R-33.333
FXO-PC736R-33.333 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC736R-33.333
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 33.333MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC736R-33.333.pdf
Availability of FXO-PC736R-33.333
QUANTITY
FXO-PC736R-33.333 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC736R-33.333
Internal Part NumberEIS-FXO-PC736R-33.333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency33.333MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC736R-33.333
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC736R-33.333 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC736R-33.333 Details Description
Related parts for FXO-PC736R-33.333
RES 576K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 40V AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/11/180FZE SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 385MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 200MHZ 24VQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf