Fox Electronics FXO-PC738-125
FXO-PC738-125 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC738-125
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC738-125.pdf
Availability of FXO-PC738-125
QUANTITY
FXO-PC738-125 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC738-125
Internal Part NumberEIS-FXO-PC738-125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXpressO™ Series Oscillators
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC738-125
Related LinksFXO-PC, FXO-PC738-125 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC738-125 Details Description
Related parts for FXO-PC738-125
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180PS .050" SLD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 180LPI STD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750K OHM 10% 100W datasheet.pdf
AM60512A1 FRAME datasheet.pdf
H48-6C SHEET 320X320X0.3MM W/ADH datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2.54MM datasheet.pdf