Fox Electronics FXO-PC738-166.08
FXO-PC738-166.08 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC738-166.08
Brief Description
OSC XO 166.08MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC738-166.08.pdf
Availability of FXO-PC738-166.08
QUANTITY
FXO-PC738-166.08 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC738-166.08
Internal Part NumberEIS-FXO-PC738-166.08
TypeXO (Standard)
Frequency166.08MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC738-166.08
Related LinksFXO-PC73, FXO-PC738-166.08 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC738-166.08 Details Description
Related parts for FXO-PC738-166.08
RES ARRAY 3 RES 47K OHM 6SIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 77A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 76-88MHZ TNX datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
LED ASSY 0.170" 3MM GN WATER CLR datasheet.pdf