Fox Electronics FXO-PC738-250
FXO-PC738-250 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-PC738-250
Brief Description
OSC XO 250.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FXO-PC738-250.pdf
Availability of FXO-PC738-250
QUANTITY
FXO-PC738-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-PC738-250
Internal Part NumberEIS-FXO-PC738-250
TypeXO (Standard)
Frequency250MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-PC738-250
Related LinksFXO-PC, FXO-PC738-250 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-PC738-250 Details Description
Related parts for FXO-PC738-250
CAP CER 1000PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL-IN/VOUT 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT .5A 65-70 A/T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC GATE DVR HALF BRIDGE 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf