Taoglas Limited FXP73.09.0100A
FXP73.09.0100A picture photo
Mfg. Part Number
FXP73.09.0100A
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANTENNA BLUE DIAMOND 2.4GHZ
Datasheet Download
FXP73.09.0100A.pdf
Availability of FXP73.09.0100A
QUANTITY
FXP73.09.0100A Order Process
Ship out your order
Specifications of FXP73.09.0100A
Internal Part NumberEIS-FXP73.09.0100A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesFlex PCB Antenna Integration
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (2 GHz ~ 3 GHz)
Frequency (Center/Band)2.4GHz
Frequency Range2.4GHz ~ 2.483.5GHz
Antenna TypeFlat Patch
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain2.5dBi
Power - Max5W
Features-
TerminationConnector, MMCX Male
Ingress Protection-
Mounting TypeAdhesive
Height (Max)0.004" (0.10mm)
ApplicationsBluetooth, WLAN, Zigbee™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXP73.09.0100A
Related LinksFXP73.0, FXP73.09.0100A Datasheet, Taoglas Limited Distributor
FXP73.09.0100A Details Description
Related parts for FXP73.09.0100A
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP USV datasheet.pdf
SW MINI SPDT SHRT HNG LVR 250V datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf