Amphenol Pcd FXPT05200
FXPT05200 picture photo
Mfg. Part Number
FXPT05200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM
Datasheet Download
FXPT05200.pdf
Availability of FXPT05200
QUANTITY
FXPT05200 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXPT05200
Internal Part NumberEIS-FXPT05200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesFXP FlexiPlug®
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Positions Per Level2, 3
Number of Levels2
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew with Captive Plate
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature105°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXPT05200
Related LinksFXPT, FXPT05200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
FXPT05200 Details Description
Related parts for FXPT05200
FILTER LINE .5MH 1.0A TYPE 11M datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
REG SW WIDE-VIN 1.5A ADJ HRZ SMD datasheet.pdf