Fox Electronics FXTC-HE73PR-12 MHZ
FXTC-HE73PR-12 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73PR-12 MHZ
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 12.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73PR-12 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73PR-12 MHZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FXTC-HE73PR-12 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73PR-12 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73PR-12 MHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFXTC-HE73
PackagingCut Strip
TypeTCXO
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
Package / Case6-SMD
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73PR-12 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73PR-12 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73PR-12 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73PR-12 MHZ
IDC CABLE - MKS60K/MC60G/MCF60K datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 299.87UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
LED IND 8MM GRN 12VDC 20MA datasheet.pdf
AM600099A291 SPRING datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 L.210 datasheet.pdf