Fox Electronics FXTC-HE73PR-18 MHZ
FXTC-HE73PR-18 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73PR-18 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 18.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73PR-18 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73PR-18 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73PR-18 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73PR-18 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73PR-18 MHZ
TypeTCXO
Frequency18MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)40mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73PR-18 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73PR-18 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73PR-18 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73PR-18 MHZ
JUMPER-H1502TR/A2015B/H1500TR 6" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 1MM 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf