Fox Electronics FXTC-HE73PR-48 MHZ
FXTC-HE73PR-48 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73PR-48 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 48.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73PR-48 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73PR-48 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73PR-48 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73PR-48 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73PR-48 MHZ
TypeTCXO
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)43mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73PR-48 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73PR-48 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73PR-48 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73PR-48 MHZ
RES SMD 88.7K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.3A 32TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 3.63A 22 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 1600VDC RAD datasheet.pdf