Fox Electronics FXTC-HE73TC-125 MHZ
FXTC-HE73TC-125 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73TC-125 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 125.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73TC-125 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73TC-125 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73TC-125 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73TC-125 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73TC-125 MHZ
TypeTCXO
Frequency125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73TC-125 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73TC-125 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73TC-125 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73TC-125 MHZ
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
JUNCTION BOX 1 GANG PWR RTD OWHT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 42A DPAK datasheet.pdf
1.25MM 50 HDW CAN KIT 60CKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR 100V 8DFN datasheet.pdf