Fox Electronics FXTC-HE73TC-48 MHZ
FXTC-HE73TC-48 MHZ picture photo
Mfg. Part Number
FXTC-HE73TC-48 MHZ
Brief Description
OSC TCXO 48.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXTC-HE73TC-48 MHZ.pdf
Availability of FXTC-HE73TC-48 MHZ
QUANTITY
FXTC-HE73TC-48 MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FXTC-HE73TC-48 MHZ
Internal Part NumberEIS-FXTC-HE73TC-48 MHZ
TypeTCXO
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)43mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXTC-HE73TC-48 MHZ
Related LinksFXTC-HE73, FXTC-HE73TC-48 MHZ Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXTC-HE73TC-48 MHZ Details Description
Related parts for FXTC-HE73TC-48 MHZ
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
0.64III 12POS PLUG ASSY GY datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 400MA 700 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf